;

NEWS ARTICLE

Back

Six School Events in the space of eleven days in January... Busy period of cross country and sportshall fixtures in Dyfed!

Dyfed Secondary Schools pupils and teachers have been in action over a busy fortnight for the District on the cross country and indoor sportshall fronts. In total, six events have taken place in the past eleven days (January 17th - January 28th). Here we catch up with everything that's happened and what you might have missed...

Mae disgyblion ac athrawon Ysgolion Uwchradd Dyfed wedi bod yn cystadlu dros bythefnos brysur i'r Ardal ar gae trawsgwlad ac athletau dan do. Yn gyfan gwbl, cynhaliwyd chwe digwyddiad yn ystod yr un ar ddeg diwrnod diwethaf (Ionawr 17eg - Ionawr 28ain). Yma rydym ni'n dal i fyny â phopeth sydd wedi digwydd a'r hyn y gallech fod wedi'i golli ...

 

DYFED SECONDARY SCHOOLS AREA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS / PENCAMPWRIAETH TRAWS GWLAD ARDALOEDD YSGOLION UWCHRADD DYFED - Friday 17th January - Tuesday 21st January / Dydd Gwener 17eg Ionawr - Dydd Mawrth 21ain Ionawr 

More than 600 secondary school pupils from West Wales took part at the Dyfed Schools Area Cross Country Championships as youngsters aimed to book their spots at this week's District Secondary Schools Cross Country Championships held at Haverfordwest Lower Racecourse.

Pembrokeshire, Brianne, Ceredigion and Llanelli hosted area events over three days featuring almost thirty schools.

There were races for all year groups at secondary school level with pupils invited to represent their school.

The first fixture went to the 2020 Welsh Athletics Cross Country Championships hosts, Pembrey Country Park for Llanelli Secondary Schools on Friday 17th January.

Runners from six schools - Ysgol Y Strade, Ysgol Bryngwyn, Ysgol Coedcae, Ysgol Glan-Y-Mor, St Michaels School and St John Lloyd School enjoyed ideal conditions at the park.

Medals were awarded to the first three in each race and the event again incorporated an inter schools shield.

Due to poor weather conditions, Brianne, Pembrokeshire and Ceredigion areas re-arranged fixtures to the following week.

At Ysgol Dyffryn Aman sports field, Ysgol Maes Y Gwendraeth, Ysgol Bro Myrddin, Ysgol Bro Dinefwr, Ysgol Dyffryn Taf, QE High School, Llandovery College and the local comprehensive school gathered in Ammanford for the Brianne Secondary Schools races on Monday 20th January.

This followed two league matches that have already been held at Whitland and Carmarthen back in September and October.

Pembrokeshire and Ceredigion Secondary Schools held their championship on the same day at Haverfordwest and Aberaeron on Tuesday 21st January.

Haverfordwest High School, Ysgol Harri Tudur, Ysgol Y Preseli, Ysgol Greenhill, Ysgol Penrhyn Dewi, Ysgol Bro Gwaun, Milford Haven School, Redhill School, Ysgol Caer Elen and Castle School were the first to set off at the Racecourse, taking advantage of the course that hosted the main Dyfed championships on Tuesday.

Further North, Ceredigion Secondary Schools Championships headed to Ysgol Uwchradd Aberaeron at the second attempt.

Ysgol Aberaeron, Ysgol Bro Pedr, Ysgol Penweddig, Ysgol Penglais, Ysgol Emlyn, Ysgol Aberteifi, Ysgol Henry Richard and Ysgol Bro Teifi were all in attendance from year 7 to sixth form students.

 

CARMARTHENSHIRE SECONDARY SCHOOLS INDOOR SPORTSHALL ATHLETICS CHAMPIONSHIPS / PENCAMPWRIAETH ATHLETAU DAN DO YSGOLION UWCHRADD SIR GAERFYRDDIN - Friday 24th January / Dydd Gwener 24ain Ionawr

For secondary school sprinters, throwers and jumpers, Llanelli Leisure Centre hosted the annual Carmarthenshire Secondary Schools Indoor Sportshall Athletics Championships for pupils in four school year groups on Friday morning 24th January.

It offered sporty youngsters in the county the opportunity to participate in a number of indoor disciplines split into year 7 and 8 and year 9 and 10 boys and girls age groups.

Year 7 and 8 started off on the fields whilst the year 9 and 10 competed in track events before categories rotated half way through.

The sportshall at the Actif Sport and Leisure centre was full of school children and Welsh Athletics and teacher officials.

Eleven of the county’s secondary schools attended the championships and more than 300 pupils participated in total in what was an excellent morning of competition.

Ysgol Dyffryn Aman, QE High School, Llandovery College, Ysgol Bro Myrddin, Ysgol Bro Dinefwr, Ysgol Y Strade, St Michaels School, St John Lloyd School, Ysgol Glan-Y-Môr Ysgol Bryngwyn and Ysgol Coedcae were all represented.

Events included 2 lap sprint and 4 laps sprint on the track, whilst on the field events, there was the standing long jump, standing triple jump, speed bounce and the shot put.

Approximately 60 track heats, 12 track finals and 14 field competitions were all completed over the three-hour programme.

An under 13 and under 15 Dyfed Schools' team will be chosen to compete at the Welsh Schools Indoor Sportshall Finals at Cwmbran Sports Centre in March.

Afan Nedd Tawe, Cardiff & Vale, Eryri, Glamorgan Valleys, Powys, North East Wales and South East Wales will provide the opposition on the second Sunday.

 

DYFED SECONDARY SCHOOLS CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 2020 / PENCAMPWRIAETH TRAWS GWLAD YSGOLION UWCHRADD DYFED 2020 - Tuesday 28th January / Dydd Mawrth 28ain Ionawr

Approximately 250 pupils from the District represented their school at the 2020 Dyfed Secondary Schools Cross Country Championships, held at the Haverfordwest Lower Racecourse for the first time as these races provided the opportunity for athletes to get themselves a space in the Dyfed Schools team for Brecon in six weeks' time.

All roads for children, spectators and teachers from across Brianne, Pembrokeshire, Llanelli and Ceredigion areas led to the racecourse fields for the event.

The Dyfed Cross Country Championships were back at a new venue on Tuesday 28th January having been staged at Parc Dinefwr in Llandeilo and Oakwood Theme Park in Narberth over recent years.

The majority of the athletes that took part finished in the leading positions at the four respective area championships that all went ahead last week between 17th and 21st January. The top 10 in each of the races at fixtures at Pembrey, Ammanford, Haverfordwest and Aberaeron qualified for the Dyfed Championships on Tuesday as pupils went head to head with selection places up for grabs for the Welsh Schools Cross Country Championships in Brecon in mid-March.

The weather provided everything - wind, rain, cloud, hail showers and a glimpse of the sun. The underfoot conditions was in good condition and it played a big part for fast racing and a number of brilliant performances.

During the morning, there were eight races for all categories. The Year 7 Girls and Boys, competing in these championships for the first time since moving up from primary level, got the action underway and were followed by events for the combined year 8 and 9, and year 10 and 11 for both genders. Seventeen senior athletes were also in attendance and were the last to set off at lunchtime.

The course was set up on the lower racecourse field itself and consisted of a small and large lap.

The day ran very smoothly thanks to the support from school teachers, organisers at Pembrokeshire area schools and volunteers from Welsh Athletics and Pembrokeshire Harriers who marshalled at the start, finish and out on the course.

Top 15 listed from each race...15 safle cyntaf wedi'i rhestri o bob ras...

YEAR 7 GIRLS - MERCHED BLWYDDYN 7:

1 Mared Jones (Bro Myrddin); 2 Ana Joyce (Penweddig); 3 Marged Jones (Bro Myrddin); 4 Ellie-May John (Strade); 5 Amelie Campion (Bryngwyn); 6 Lleucu Mathias (Bro Teifi); 7 Ffion Thomas (Bro Teifi); 8 Ffion Bowen (Preseli); 9 Scarlett Evans (Strade); 10 Anna Bradley (Caer Elen); 11 Sophie Llewellyn (Haverfordwest High); 12 Megan Williams (QE High); 13 Melody Devereaux (Dyffryn Aman); 14 Phyllis Davies (Redhill); 15 Indi Lynch (Penrhyn Dewi)

YEAR 7 BOYS - BECHGYN BLWYDDYN 7:

1 William Harries (Haverfordwest High); 2 Rowan Dixon (Milford Haven); 3 Clement Gordon (Castle); 4 Alex Coles (Bro Dinefwr); 5 Josh Barnett (Dyffryn Taf); 6 Tomos Dalziel (Bryngwyn); 7 Steffan Gillies (Penweddig); 8 Josh Barrett (Haverfordwest High); 9 Caio Ifans (Strade); 10 Daniel Issac (Haverfordwest High); 11 Corin Maxwell (QE High); 12 Daniel Warrender (Penglais); 13 Zac Owen (Bro Gwaun); 14 Max Williams (Strade); 15 Connor Davies (Greenhill)

YEAR 8 AND 9 GIRLS - MERCHED BLWYDDYN 8 A 9

1 Holly John (Haverfordwest High); 2 Ffion Ouseley (Preseli); 3 Amy Greatrick (QE High); 4 Mila Blackwell (Greenhill); 5 Eleanor White (Haverfordwest High); 6 Frances Mackie (Glan-Y-Mor); 7 Erin Morgan (Bro Myrddin); 8 Jasmine Jones (Llandovery College); 9 Carys Wood (Greenhill); 10 Katie David (Haverfordwest High); 11 Ellie Fuller (Dyffryn Taf); 12 Emma Ferns (Dyffryn Aman); 13 Evie Goddard (Haverfordwest High); 14 Courtney Brown (Coedcae); 15 Bethan Adams (Strade)

YEAR 8 AND 9 BOYS - BECHGYN BLWYDDYN 8 A 9

1 Iwan Thomas (Glan-Y-Mor); 2 Zach Elvy (Bro Myrddin); 3 Morgan Williams (Harri Tudur); 4 Finlay Tarling (Aberaeron); 5 Ifan Bowen (Bro Myrddin); 6 Rhys Caygill (Preseli); 7 Ryan Esney (Glan-Y-Mor); 8 Brychan Hopkins (Aberaeron); 9 Rory Gravelle (QE High); 10 Cai Prendiville (Strade); 11 Osian Herbert (Dyffryn Aman); 12 Finley Bruce (Preseli); 13 Jordan Blassberg (Strade); 14 Rhys Jenkins (Aberaeron); 15 Jake Lynock (Bro Dinefwr)

YEAR 10 AND 11 GIRLS - MERCHED BLWYDDYN 10 A 11

1 Jessica Morris (Harri Tudur); 2 Amy White (Haverfordwest High); 3 Awen Roberts (Maes Y Gwendraeth); 4 Tanwen Moon (Maes Y Gwendraeth); 5 Amy Tucker (St John Lloyd); 6 Lucy Davies (Bro Pedr); 7 Lucy Beddowes (Aberaeron); 8 Kasia Cook (Llandovery College); 9 Megan Poupard (Haverfordwest High); 10 Bethany Bennett (Bryngwyn); 11 Hannah Birch (Haverfordwest High); 12 Lowri Richards (Aberaeron); 13 Codie McSheen (Haverfordwest High); 14 Alaw Jones (Bro Pedr); 15 Katie John (St John Lloyd)

YEAR 10 AND 11 BOYS - BECHGYN BLWYDDYN 10 A 11

1 Adam Beer (Glan-Y-Mor); 2 Dafydd Jones (Bro Myrddin); 3 Frank Morgan (Bro Myrddin); 4 Iori Humphreys (Harri Tudur); 5 Rhys Llewellyn (Haverfordwest High); 6 Josh Tarling (Aberaeron); 7 Oliver George (Preseli); 8 Lewys Jones (Maes Y Gwendraeth); 9 Josh Essen (Coedcae); 10 Scott Price (Bro Dinefwr); 11 Oliver Wray (Maes Y Gwendraeth); 12 Cian Harries (Haverfordwest High); 13 Lewis Jackson-Peck (Emlyn); 14 Jonathan Price (Bro Teifi); 15 Jake Bruce (Preseli)

YEAR 12 AND 13 GIRLS - MERCHED BLWYDDYN 12 A 13 (Senior)

1 Eva Edwards (Bro Myrddin); 2 Alice Evans (Haverfordwest High); 3 Ella Townsend (Haverfordwest High); 4 Katie Fear (Llandovery College)

YEAR 12 AND 13 BOYS - BECHGYN BLWYDDYN 12 A 13 (Senior)

1 Callum Campion (Coleg Sir Gar); 2 Dafydd Lloyd (Coleg Sir Gar); 3 Joshua Jones (Coleg Sir Gar); 4 Jamie Walker (Aberaeron); 5 Daniel Jones (Coleg Sir Gar); 6 Lewis Jones (Coleg Sir Gar); 7 James Oulsnam (Coleg Sir Gar); 8 Osian Williams (Coleg Sir Gar); 9 Ben Davies (Aberaeron); 10 Dafydd Waite (Aberaeron); 11 Georgy Gould (Aberaeron); 12 Daniel Williams (Aberaeron); 13 Robbie Bull (Aberaeron)

Twelve in each age group with an additional four reserves in the year 7, year 8/9, year 10/11 and year 12/13 categories have been selected to compete for Dyfed Schools in the Welsh Schools Cross Country Championships at Penlan Arena Fields, Brecon Leisure Centre on Wednesday 11th March.

They will be joined by representatives from Afan Nedd Tawe, Cardiff & Vale, Glamorgan Valleys, Powys, North East Wales, South East Wales and Eryri to complete the eight Districts.

 

RESULTS / CANLYNIADAU are being updated as we get them...Brianne Schools, Ceredigion Schools and Llanelli Schools Area Championships and Top 15 from the Dyfed Championships are currently available at https://www.carmarthenharriers.co.uk/results/