Home

Welsh Schools on their way to SIAB on Friday

Latest Updates & Pictures on our social media pages throughout race day...

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM

 

Image may contain: 10 people, people smiling, people standing and outdoor

Image may contain: 15 people, people smiling, people standing and outdoor

July / Gorffennaf 2018

07.07.18 Pencampwriaeth Athletau Ysgolion Cymru yn rhan o Wyl yr Urdd "Gemau Cymru" am yr seithfed tro PDF Print E-mail
Written by Nathan Jones   
Saturday, 07 July 2018 20:31

Our first report of a busy weekend of athletics took us to the Welsh Capital earlier on Saturday, and to the Welsh Schools National Track & Field Athletics Championships. Here's the full round-up plus results & images...

 

Over 500 of Wales' top school pupils headed to the Cardiff International Sports Stadium in Leckwith on Saturday 7th July, for the first of two big Welsh Schools' championships in the space of four days.

Daeth dros 500 o ddisgyblion gorau Cymru i Stadiwm Rhyngwladol Caerdydd yn Lecwith Dydd Sadwrn 7fed o Orffennaf, am y cyntaf o ddau bencampwriaeth fawr i Ysgolion Cymru mewn ychydig o ddyddiau.

 

Image may contain: sky and outdoor

 

With the Welsh Schools NASUWT Cymru Wales Cup & Plate Finals to come in Brecon this coming Wednesday (11th July) all eyes first turned to Cardiff and the 71st edition of the WSAA Track & Field Championships. Many of last year's champions returned to defend titles while others had the challenge of moving into new age groupings.

All those taking part were selected to represent one of the eight districts - featuring Afan Nedd Tawe, Cardiff & Vale, Dyfed, Eryri, Glamorgan Valleys, North East Wales, Powys and South East Wales. The age gropus were: Junior (Year 8 & 9); Middle (Year 10 & 11) and Senior (Year 12 & 13). Each district fielded one athlete per event, however additional athletes were involved in the middle and senior categories if they have reached the standard set.

For many of the competitors, SIAB Schools International call ups were at stake as the annual fixture between Wales, England, Scotland and Ireland heads back to Grangemouth in Scotland on Saturday 21st June. That will guarantee to see Middle age groups involved but the second places will go based on Power of 10 rankings and Saturday's performances. The Welsh Schools team (U17) to go to Scotland was chosen the day after on Sunday. Welsh Schools have also been invited to enter a team into the Welsh Athletics Outdoor International too for Under 20 athletes at Swansea University Athletics Track on Wednesday evening, 25th July.

 

Image may contain: one or more people, people playing sports, basketball court, sky and outdoor

 

Once again for the seventh successive year, the WSAA Championships made up part of the Urdd's "Gemau Cymru" weekend. It's a bilingual signature event for hundreds of young people in the Welsh sporting calendar enhancing the performance pathway of Olympic, Commonwealth and Paralympic Sports.

It provided an opportunity for talented young athletes to compete in a high profile multi-sport event while experiencing an athlete village environment. Gemau Cymru showcases various competitive elements being held in several locations across the country on 6th to 8th of July.

Mae yn ddigwyddiad dwyieithog nodweddiadol i gannoedd o bobl ifanc ar galendr chwaraeon Cymru, gan wella llwybr perfformio chwaraeon Olympaidd, Cymanwlad a Pharalympaidd. Bydd yn cynnig cyfle i athletwyr ifanc talentog gystadlu mewn digwyddiad aml-chwaraeon uchel.

Cynhaliwyd ar y 6ed i'r 8fed o Orffennaf mewn gwahanol leoliadau ar draws dri lleoliad.

The sports included in 2018 across Cardiff, Swansea & Y Bala were:

Athletics / Athletau; Canoeing / Canwio; Weightlifting / Codi Pwysau; Gymnastics / Gymnasteg; Hockey / Hoci; Judo / Jiwdo; Swimming / Nofio; Open Water Swim / Nofio Dwr Agored; Netball / Pê Rwyd; Table Tennis / Tenis Bwrdd; Triathlon / Treiathlon

 

Image may contain: cloud, sky and outdoor

 

The sun was again shining over the track with temperatures soaring into the high 20 Celsius, and the races also heated up in the competition arena as athletes scored for their districts.

 

Image may contain: one or more people, sky, crowd and outdoor

 

Image may contain: one or more people, sky, basketball court, outdoor and nature

 

Dyfed Schools held their qualifying championships at Carmarthen Leisure Centre in Johnstown on Saturday 16th June where the weather was kind in 2018 rather than the washout in 2017! It's there that the team was selected for the Welsh championships over the weekend.

Dyfed schools saw over 75 of its athletes make the journey up the M4 to Cardiff to compete for the West Wales based district (Carmarthenshire, Pembrokeshire & Ceredigion).

In total the Dyfed schools District won a total tally medal of 57.

GOLD: William Lloyd (400mH); Flavia Jenkins (300mH); Mollie Dainton (3000m Walk); Kasia Cook (1000m Walk); Ella Wintle (200m); Alicia Samuel (200m); Tomos Rees (1500mSC); Ella Wintle (100m); Alicia Samuel (100m); Eli Oneyewu (100m); Lucy Omnet (1500m); JG 4x100m; SG 4x100m; Nia Williams (Shot); Dafydd Pawlett (Shot); Beca Roberts (Triple Jump); Danielle Jones (Discus); Jac Walters (High Jump); Harry Davies (Discus); Carwyn Morris (Javelin); Thea Jenkins (High Jump); Chloe Fox (Shot)

SILVER: Niamh Roberts (300mH); Carys Jones (3000m Walk); Eli Oneyewu (200m); Adam Beer (1500m); Trystan Leech (400m); Iwan Glynn (400m); Cerys Davies (3000m); Iestyn Williams (800m); Daisy Thompson (800m); Dafydd Jones (800m) MB 4x100m; SB 4x100m; Lili Church (High Jump); Patryk Ganclerz (Hammer); Morgan Batten (Javelin); William Lloyd (High Jump); Caleb Nicholas (High Jump); Dylan Phillips (Shot); Ben Woodnutt (Pole Vault); Michael Jenkins (Hammer); Caleb Nicholas (Shot); Phoebe Davis (High Jump); Meleri Hopkins (Triple Jump)

BRONZE: Amy White (1000m Walk); Phoebe Davis (1500m); Ellie Loweth (300m); Patryk Ganclerz (400m); Tyree Thompson (100mH); Sadie-May Mason (75H); Carys Jones (1500m); Eliza Martin (800m); Thomas Davies (Triple Jump); Andrew Salmon (Hammer); Patryk Ganclerz (Discus); Danielle Jones (Shot)

TEAM CAPTAINS / CAPTENIAID TIM - JB: Dafydd Jones (Bro Myrddin); JG Nia Williams (Bro Dinefwr); MB: Joseph Reynolds (Milford); MG: Niamh Roberts (Coedcae); SB: Eli Oneyewu (Dyffryn Aman); SG: Alicia Samuel (Dyffryn Aman)

 

SENIOR GIRLS / MERCHED HYN: Amy Evans (Coleg Sir Gar); Lucy Omnet (Pembroke); Sophie Hutchinson (Dyffryn Aman); Eliza Martin (Y Preseli); Cerys Davies (Bro Myrddin); Carys Jones (Maes Y Gwendraeth); Non Morgan (Bro Dinefwr); Alicia Samuel (Dyffryn Aman); Thea Jenkins (Dyffryn Taf); Danielle Jones (Coleg Sir Gar)

MIDDLE GIRLS / MERCHED GANOL: Mollie Dainton (Coedcae); Alice Evans (STP); Niamh Roberts (Coedcae); Lisa Cowdy (Penweddig); Lili Church (Aberaeron); Sophie Davies (Queen Elizabeth); Beca Roberts (Bro Pedr); Louise Mear (Dyffryn Taf); Chloe Fox (Emlyn); Ffion Davies (Y Preseli); Flavia Jenkins (Dyffryn Taf); Libby Gardiner (Greenhill); Ella Townsend (STP)

JUNIOR GIRLS / MERCHED IAU: Nia Williams (Bro Dinefwr); Daisy Thompson (Bro Myrddin); Phoebe Davis (Bro Dinefwr); Kasia Cook (Llandovery College); Sadie-May Mason (Queen Elizabeth); Ella Wintle (Y Preseli); Abbie Thomas (Queen Elizabeth); Zara Evans (Henry Richard); Meleri Hopkins (Llandovery College); Thaia Davies (Bro Dinefwr); Amy White (STP); Amy Hughes (Queen Elizabeth); Ellie Loweth (Queen Elizabeth)

SENIOR BOYS / BECHGYN HYN: Caleb Nicholas (Y Preseli); Rhys Davies (Pembrokeshire College); Patryk Ganclerz (Coleg Sir Gar); Eli Oneyewu (Dyffryn Aman); Iestyn Williams (Bro Dinefwr); Carwyn Morris (Dyffryn Aman); Ben Woodnutt (St Michaels); Trystan Leech (Dyffryn Aman)

MIDDLE BOYS / BECHGYN GANOL: Jac Williams (Bro Pedr); Lewis Jones (Bro Pedr); Jamie Walker (Aberaeron); Joseph Reynolds (Milford); Tomos Rees (Dyffryn Aman); William Lloyd (Y Preseli); Jac Doel (Bro Dinefwr); Andrew Salmon (Y Preseli); Iwan Glynn (Bro Myrddin); Harry Davies (St Michaels); Tyree Thompson (STP); Dylan Phillips (Y Preseli); Sam Bird (Bryngwyn); Osian Hill (Y Preseli); Louis Rees (Llandovery College)

JUNIOR BOYS / BECHGYN IAU: Sam Pritchard (STP); Henry White (STP); Morgan Batten (Dyffryn Taf); Dafydd Jones (Bro Myrddin); Adam Beer (Glan Y Mor); Michael Jenkins (Y Preseli); Dafydd Pawlett (STP); Dafydd Waters (Bro Myrddin); Jacob Williams (Llandovery College); Tom Davies (Greenhill); Iestyn Gwiliam (Maes Y Gwendraeth); Jac Walters (Aberaeron); Joshua Hathoway (Penglais); Brook Fox (Glan Y Mor)

 

Image may contain: stadium and outdoor

 

Hedydd Davies, the Dyfed Schools Secretary and Senior Team Manager thanked all the Dyfed school athletes who made the effort to compete in Cardiff.

A special thanks to the team managers Joe Salmon and Delyth Rees, parents, teachers and officials Sue Alvey, Brian Alvey, Kathryn Rees, Gareth Elliot, Jonathan Phillips and Lucy Griffiths for assisting with administrative and officiating duties throughout the day, as well as all the Welsh Athletics and Gemau Cymru volunteers who were out in the heat all day!

A great sunny Saturday of athletics in the Welsh Capital!

 

WELSH SCHOOLS TRACK & FIELD ATHLETICS CHAMPIONSHIPS 2018 RESULTS

CANLYNIADAU PENCAMPWRIAETH TRAC A MAES YSGOLION CYMRU 2018


IT'S NOW ONTO BRECON ON WEDNESDAY 11TH JULY FOR THE TEAM NASUWT CYMRU WALES CUP & PLATE FINAL...AND WE'LL BE THERE REPORTING LIVE ON THE DAY ON SOCIAL MEDIA, AND A FULL REPORT AT www.carmarthenharriers.co.uk on Wednesday Evening!

 

Report, Images & Event Live Online Media Coverage: Nathan Jones